تبلیغات
خودروهای رور دنیا - بررسی نشریات تخصصی خودرو در ایران

خودروهای رور دنیا

پنجشنبه 19 دی 1387

بررسی نشریات تخصصی خودرو در ایران

نویسنده: امیررضا   طبقه بندی: عمومی، 

سلام دوستان

فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین ( ع ) و ۷۲ تن از یاران باوفایش را خدمت همه ی دوستداران و شیعیان آن حضرت تسلیت عرض می کنم . 

امروز که این مطلب رو میخونید دو روز از زمان نوشتن واقعی مطلب میگذره !

با توجه به این که در حوزه ی رسانه های مرتبط با خودرو تنوع و گستردگی زیادی ایجاد شده و در کنار سایت ها و وبلاگ ها مجلات به نسبت پرتعداد و خوبی نیز منتشر می شوند امروز می خوام برخی از این مجلات رو مورد تحلیل و بررسی قرار بدم تا دوستان آشنایی بیشتری با اون ها پیدا کنند . امیدوارم این اقدام منجر به شناخت بیشتر شما خودرو دوستان از این مجلات بشه و بتونید به مطالب مورد علاقتون راحت تر دسترسی پیدا کنید .

منتظر نظراتتون هستم .

 

بررسی مجلات خودرویی ایران

 

اولین مجله ای که میخواهیم آن را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم قدیمی ترین مجله ی خودرویی ایران یعنی مجله ی " ماشین " است :

 

مجله ی ماشین :

 

 

قدمت : ۳۰ سال

تیراژ : ۶۳ هزار نسخه

قیمت : ۱۰۰۰ تومان

صفحه : ۱۲۸

 

قدیمی ترین مجله ی خودرویی ایران این روزها حال و روز چندان خوشی ندارد . کاهش تیراژ که به دلیل افزایش رقابت بین مجلات مختلف است از جمله ی این مشکلات است .

مجله ی ماشین بسیاری از نوآوری ها و ایده های جدید را پایه گذاری نمود که از آن می توان به تست خودروها ; بررسی طولانی مدت خودروها و... اشاره نمود . تیم تست قوی این مجله یکی از بزرگ ترین نقاط قوت آن محسوب می شود که هر ماه خودروهای خارجی و داخلی بسیاری را مورد نقد و بررسی قرار می دهد . وجود نویسندگانی در سایر کشورها نیز از جمله نقاط قوت این مجله محسوب می شود .

شاید مجله ی ماشین همان قدر که در مطرح کردن انتقادات نسبت به خودروسازان داخلی بی پرواست در مورد تیم نویسندگان و مسائل مربوط به چاپ محافظه کار باشد !  ابعاد مجله از سی سال پیش تاکنون تغییری نکرده و تا همین ماه قبل صفحات مجله که از جنس کاغد معمولی بودند تمام رنگی نشده بودند ! این موارد در کنار محدود بودن تیم نویسندگان و بالطبع تکراری و خسته کننده شدن مطالبشان از عواملی بود که تیراژ مجله را در سراشیبی سقوط قرار داد . به نظر می رسد مسئولین مجله اندکی بیدارتر شده اند و از این ماه مجله ماشین با صفحات گلاسه و تمام رنگی به چاپ رسید که اگرچه خوب است ولی کافی نیست .

زمینه ی اصلی مطالب مجله ماشین را تست خودروها - معرفی خودروهای جدید - مقالات علمی و در برخی موارد نقدهای داخلی و پوشش خبری مسابقات تشکیل می دهد .

 

عصر نوین اتومبیل :

 

قدمت : 5/3 سال

تیراژ : 18000 نسخه

قیمت : 1200 تومان

صفحه : 68

 

شاید عصر نوین را بتوان پیشتاز گرانی در میان مجلات خودرویی دانست ! دومین مجله ای که به طور عمومی در مورد خودرو منتشر شد با قیمت 1000 تومانی اش اختلاف قیمت چشمگیری را با مجله ی ماشین در آن زمان ایجاد کرد ( قیمت مجله ی ماشین حدود 600 تومان بود ) . اما مواردی که در آن دوره نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرد به روز بودن مطالب مجله و البته تمام رنگی بودن آن بود . چیزی که در مجله ی ماشین دیده نمی شد .

اما اکنون با افزایش رقابت بین مجلات ; عصر نوین 68 صفحه ای نه تنها نیاز به تجدید نظر در تعداد صفحات خود دارد بلکه باید از نویسندگان بیشتری بهره ببرد تا مجله از تبدیل شدن به آلبوم عکس نجات پیدا کند ! البته جنس کاغذ مجله نیز نسبت به بقیه ی مجلات ( حتی ماشین ) کیفیت پایین تری دارد و باید از انواع مرغوب تر استفاده شود .

با این تفاسیر در عصر نوین می توانید مطالبی در مورد خودروهای جدید - مسابقات اتومبیل رانی ( به خصوص مسابقات سرعت و رالی ایران ) و تست خودروها بیابید که اگرچه کیفیتشان قابل قبول است ولی با توجه به حجم کم مجله پرداخت 1200 تومانی را توجیه نمی کند .

البته یکی از ویژگی های خاص این مجله پرداختن به خودروهای خاص و خودروسازان گمنام است که در کنار تست های سوپراسپرت ها می تواند مخاطبان خاص خود را داشته باشد .

سرعت :

قدمت : 20 ماه

تیراژ : -

قیمت : 1000 تومان

صفحه : 68

 

یکی از مجلاتی که تازه متولد شده مجله ی سرعت است که مطالبی مناسب و جدید را در اختیار خوانندگانش قرار می دهد . گرافیک جذاب روی جلد توجه بیننده را به خوبی به خود جلب می کند و آن را از مجلاتی نظیر عصرنوین و... متمایز قرار می دهد . البته پس از ورق زدن مجله متوجه می شوید که کیفیت کاغذ آن چنان بالا نیست ولی قابل قبول محسوب می شود .

سرعت بیشتر به معرفی خودروهای جدید - مسابقات اتومبیل رانی و البته تست اتومبیل ها می پردازد . سرعت نیز همانند عصرنوین از کمبود صفحات و مطالب رنج می برد که یک علت آن کم بودن تعداد نویسندگان مجله است .

کیفیت مطالب سرعت در حد خوبی قرار دارد ولی تعداد مطالب ترجمه ای کمی زیاد است . به هر حال این مجله با قیمت مناسب 1000 تومانی اش می تواند بخشی از نیاز علاقمندان به خودروهای جدید و مسابقات را برطرف نماید ضمن این که از فاکتور به روز بودن مطالب نیز سود می برد که کمتر در مجله ی ماشین دیده می شود .

 

خودرو امروز :

KHODRO e EMRUZ

 

قدمت : 20 ماه

تیراژ : -

قیمت : 1450 تومان

صفحه :  30 + 70-80

افتخارات : برنده ی 6 جایزه در دومین جشنواره ی تجلیل از خودرونویسان ( برترین نشریه )

 

یکی از تازه واردهای صنعت مطبوعات کشور در زمینه ی خودرو ماهنامه ی خودرو امروز است . این ماهنامه از همان ابتدا به مسایل کلان صنعت خودرو می پرداخت و طبعا از محبوبیت عمومی چندانی برخوردار نبود . اما با توجه به تحولاتی که به تازگی در این نشریه رخ داده و حضور نویسندگان جدید با سابقه ی نسبتا طولانی در امر نویسندگی تخصصی در مورد خودرو این نشریه نیز کم کم جای خود را باز می کند .

ویژگی های خاص این مجله که برای اولین بار در ایران دیده می شود نظیر در نظر گرفتن یک ویژه نامه ی 30 صفحه ای در هر شماره - درج قیمت خودروهای داخلی و خارجی و به تازگی در نظر گرفتن پوستری جداگانه با سایز مناسب می تواند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند .

در تقسیم بندی جدید مجله سه گروه داخلی - خارجی و فنی مسئولیت تهیه ی مطالب را بر عهده دارند که در گروه داخلی می توان به اطلاعات خوبی در مورد سیاست های صنعت خودرو و مسایل اقتصادی دریافت . بخش خارجی نیز اگرچه آن چنان جذاب نیست ولی مطالب بدی ندارد . در بخش فنی که به روز ترین بخش مجله نیز محسوب می شود می توانید در مورد خودروهای روز دنیا اطلاعات کاملی را کسب کنید و حضور کارشناس طراحی نیز به مطالب این مجله قوام خاصی بخشیده است .

اما این نشریه نیز خالی از اشکال نیست که از جمله ی کاستی ها می توان به عدم تست خودروها اشاره داشت که به نظر می رسد این نقص نیز بزودی برطرف خواهد شد .

به هر حال پیشنهاد ما این است که اگر به هر یک از بخش های یاد شده علاقمندید ( خودروهای جدید - اقتصاد و... ) این نشریه را از دست ندهید ضمن این که می توانید از مطالب ویژه نامه ی آن نیز استفاده کنید .

 

دنیای خودرو

 

قدمت : 2 سال

تیراژ : 23000 نسخه

قیمت : 300 تومان ( هفتگی )

صفحه : 16 ( سایز بزرگ )

افتخارات : برنده ی 4 جایزه در دومین جشنواره خودرونویسان

 

برترین هفته نامه ی تخصصی  در زمینه ی خودرو ; دنیای خودرو است . این هفته نامه به دلیل متفاوت بودن زمان چاپش نسبت به سایر مجلات تقریبا بی رقیب است و به جز هفته نامه ی " پیام ایران خودرو " که آن نیز جز تریبون ایران خودرو چیز دیگری نیست رقیب دیگری ندارد . دیدگاه این نشریه در تنظیم مطالب آمیخته ای از مطالب اقتصادی و داخلی در کنار مطالب عامه پسندانه است . در دو - سه صفحه ی اول این هفته نامه می توانید به اسرار خودروسازان و تحلیل وضعیت آن ها پی ببرید که البته بخش عمده ای از آن ناشی از سمج بودن خبرنگاران دنیای خودرو است !! که می توانند از زیر زبان افراد مطالب دلخواهشان را بیرون بکشند .

اما در صفحات بعدی با افت کیفیت مطالب روبرو می شوید . دنیای خودرو با توجه به هفته نامه بودنش از پتانسیل بسیار خوبی برای معرفی جدیدترین خودروها برخوردار است ولی حداقل استفاده را از این پتانسیل و توانایی دارد . مطالبی که در مورد خودروهای جدید منتشر می شوند بیشتر شامل سوپراسپرت ها می شود که آن ها نیز چندان جدید نیستند و البته مطالبشان نیز آن چنان چنگی به دل نمی زند .  مطمئنا دنیای خودرو نیز نیاز به حضور نویسندگانی خلاق تر و البته فنی تر دارد تا بتوانند هم مخاطب را جذب کنند و هم تحلیل های تخصصی تری را منتشر سازند .

در سایر صفحات گزارش هایی از مسابقات را شاهد هستیم که به روز هستند و از این لحاظ اشکالی بر آن ها وارد نیست . بخش فنی مجله نیز اگرچه کم است ولی با کیفیت قابل قبولی کار می کند . در صفحات آخر بیشتر مطالبی به چشم می خورد که شایسته ی نشریات زرد است نه هفته نامه . البته بخش طنر از این قاعده مستثنی است .

به هر حال دنیای خودرو نیز می تواند شما را حداقل برای چند روز سرگرم کند ضمن این که به طور هفته نامه چاپ می شود و این خود مزیتی برای آن محسوب می گردد .

پایان سخن :

اگرچه مجلات دیگری نیز در مورد خودرو در ایران به چاپ می رسند ( نظیر خودرویاب - چهار چرخ ( جهان جوان ) - پیام ایرانخودرو - اندیشه گستر سایپا ..) ولی ما به دلیل این که یا آن ها هنوز نیاز به زمان دارند تا تثبیت شوند یا این که تریبون خودروسازان هستند از معرفی شان صرف نظر کردیم .

از بررسی وضعیت مطبوعات خودرویی در ایران به این نتیجه می رسیم اگرچه حرکات خوب و ارزنده ای در این زمینه صورت گرفته ولی هنوز فاصله ی زیادی با نشریات تخصصی نظیر موتور ترند - کارانددرایور - اتوبیلد و... وجود دارد که علت اصلی آن نیز عدم پیشرفت قابل توجه صنعت خودرو در کشور است .

 

نظرات() 
آموزش رانندگی
دوشنبه 8 آبان 1396 12:40 ق.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
dldn't
چهارشنبه 3 آبان 1396 06:42 ب.ظ
Someone necessarily assist to make severely posts I
would state. This is the first time I frequented your web page
and so far? I surprised with the analysis you made to
make this actual submit incredible. Great process!
maya
چهارشنبه 3 آبان 1396 03:09 ب.ظ
Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you
are just too excellent. I actually like what you have
acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it.

You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.

I can not wait to read far more from you. This is actually a
wonderful site.
grüner kaffee zum abnehmen
چهارشنبه 3 آبان 1396 10:41 ق.ظ
This is the right webpage for anyone who wishes to understand this topic.
You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually would
want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages.
Excellent stuff, just excellent!
Cherie
سه شنبه 2 آبان 1396 06:09 ب.ظ
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
after I clicked submit my comment didn't appear.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to
say wonderful blog!
Alfie
سه شنبه 2 آبان 1396 04:25 ب.ظ
I always used to read article in news papers but now as I am a user of
internet therefore from now I am using net for articles, thanks to web.
Noble
سه شنبه 2 آبان 1396 04:02 ب.ظ
Hello my family member! I want to say that this post is amazing, nice written and come with almost all significant infos.

I would like to see more posts like this .
abnehmen mit grünen kaffee
سه شنبه 2 آبان 1396 02:17 ب.ظ
Valuable info. Lucky me I found your site accidentally, and
I am shocked why this twist of fate did not came about in advance!

I bookmarked it.
harmonylove.com.ua
سه شنبه 2 آبان 1396 02:09 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, however before end
I am reading this wonderful paragraph to increase my knowledge.
ranking der tabletten zum abnehmen
سه شنبه 2 آبان 1396 01:30 ب.ظ
Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance
from an established blog. Is it very difficult to set up your
own blog? I'm not very techincal but I can figure things out
pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you
have any ideas or suggestions? Cheers
abnehmen grüner kaffee
سه شنبه 2 آبان 1396 12:32 ب.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance.
I must say that you've done a excellent job with this.

In addition, the blog loads super quick for me on Safari.

Excellent Blog!
grüner kaffee erfahrungen
سه شنبه 2 آبان 1396 08:54 ق.ظ
Hi friends, its wonderful post about educationand completely explained, keep it up all the time.
finansromans.ru
سه شنبه 2 آبان 1396 07:33 ق.ظ
This website was... how do I say it? Relevant!!

Finally I've found something which helped me.
Appreciate it!
grüner kaffee kapseln
سه شنبه 2 آبان 1396 03:34 ق.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable
knowledge concerning unexpected feelings.
aulasdeinglesporskype.com.br
دوشنبه 1 آبان 1396 08:22 ب.ظ
That is really interesting, You are an excessively skilled blogger.

I have joined your feed and sit up for searching for more of your great post.
Additionally, I've shared your site in my social networks
http://ehe.lt/
دوشنبه 1 آبان 1396 07:37 ب.ظ
No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she desires to be available that
in detail, therefore that thing is maintained over here.
Vanita
دوشنبه 1 آبان 1396 12:42 ب.ظ
You really make it appear so easy together with your presentation however I to find this topic to be really one thing that I feel I might
by no means understand. It kind of feels too complex and
extremely broad for me. I'm taking a look forward
for your subsequent publish, I'll attempt to get the grasp of it!
Dominga
دوشنبه 1 آبان 1396 12:11 ب.ظ
Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give
a quick shout out and say I really enjoy reading through
your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
Many thanks!
http://www.clubbelrose.com.au/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=103962
دوشنبه 1 آبان 1396 12:01 ب.ظ
I think what you composed made a bunch of sense.
But, think about this, suppose you added a little content?
I ain't suggesting your content isn't solid, however what if you
added a post title to maybe grab people's attention? I mean خودروهای رور دنیا - بررسی نشریات تخصصی خودرو در ایران
is a little boring. You should glance at Yahoo's home page and see how they create article headlines to get people interested.
You might try adding a video or a related picture or two
to get people excited about everything've written. Just
my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.
Guy
دوشنبه 1 آبان 1396 11:57 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
you are a great author.I will make certain to bookmark
your blog and will come back later on. I want to
encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice morning!
grüNer kaffee kapseln erfahrungsberichte
دوشنبه 1 آبان 1396 11:18 ق.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how
to get listed in Yahoo News? I've been trying for a
while but I never seem to get there! Many thanks
Hollis
دوشنبه 1 آبان 1396 10:28 ق.ظ
It's going to be ending of mine day, however before finish I am reading this great article to increase my know-how.
Manie
دوشنبه 1 آبان 1396 07:51 ق.ظ
Wonderful items from you, man. I've take into accout your stuff prior to and you're just too excellent.
I really like what you have received here, really like what you are saying and
the way during which you say it. You are making it entertaining and
you still care for to stay it wise. I can not wait to read
far more from you. That is really a tremendous site.
Find out This Here
دوشنبه 24 مهر 1396 10:31 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of
the website is very good.
read what he said
دوشنبه 24 مهر 1396 09:28 ب.ظ
My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I
might as well check things out. I like what I see so
now i am following you. Look forward to looking into your web page again.
Read More Here
دوشنبه 24 مهر 1396 02:24 ب.ظ
There is certainly a lot to learn about this issue. I like all of the points you've made.
Read The Full Report
دوشنبه 24 مهر 1396 02:12 ب.ظ
Appreciation to my father who told me concerning this webpage, this weblog is in fact amazing.
online
دوشنبه 24 مهر 1396 01:55 ب.ظ
Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you
a quick heads up! Other then that, awesome blog!
check out this site
دوشنبه 24 مهر 1396 11:31 ق.ظ
If you want to grow your familiarity only keep visiting this
web page and be updated with the hottest gossip posted here.
advice here
دوشنبه 24 مهر 1396 09:15 ق.ظ
I was pretty pleased to find this page. I wanted to thank
you for ones time just for this fantastic read!!
I definitely liked every bit of it and i also have you saved to fav to see new stuff in your blog.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نظرسنجی

  به مطالب این وبلاگ چه نمره ای می دهید ؟

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :