تبلیغات
خودروهای رور دنیا - بررسی نشریات تخصصی خودرو در ایران

خودروهای رور دنیا

پنجشنبه 19 دی 1387

بررسی نشریات تخصصی خودرو در ایران

نویسنده: امیررضا   طبقه بندی: عمومی، 

سلام دوستان

فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین ( ع ) و ۷۲ تن از یاران باوفایش را خدمت همه ی دوستداران و شیعیان آن حضرت تسلیت عرض می کنم . 

امروز که این مطلب رو میخونید دو روز از زمان نوشتن واقعی مطلب میگذره !

با توجه به این که در حوزه ی رسانه های مرتبط با خودرو تنوع و گستردگی زیادی ایجاد شده و در کنار سایت ها و وبلاگ ها مجلات به نسبت پرتعداد و خوبی نیز منتشر می شوند امروز می خوام برخی از این مجلات رو مورد تحلیل و بررسی قرار بدم تا دوستان آشنایی بیشتری با اون ها پیدا کنند . امیدوارم این اقدام منجر به شناخت بیشتر شما خودرو دوستان از این مجلات بشه و بتونید به مطالب مورد علاقتون راحت تر دسترسی پیدا کنید .

منتظر نظراتتون هستم .

 

بررسی مجلات خودرویی ایران

 

اولین مجله ای که میخواهیم آن را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم قدیمی ترین مجله ی خودرویی ایران یعنی مجله ی " ماشین " است :

 

مجله ی ماشین :

 

 

قدمت : ۳۰ سال

تیراژ : ۶۳ هزار نسخه

قیمت : ۱۰۰۰ تومان

صفحه : ۱۲۸

 

قدیمی ترین مجله ی خودرویی ایران این روزها حال و روز چندان خوشی ندارد . کاهش تیراژ که به دلیل افزایش رقابت بین مجلات مختلف است از جمله ی این مشکلات است .

مجله ی ماشین بسیاری از نوآوری ها و ایده های جدید را پایه گذاری نمود که از آن می توان به تست خودروها ; بررسی طولانی مدت خودروها و... اشاره نمود . تیم تست قوی این مجله یکی از بزرگ ترین نقاط قوت آن محسوب می شود که هر ماه خودروهای خارجی و داخلی بسیاری را مورد نقد و بررسی قرار می دهد . وجود نویسندگانی در سایر کشورها نیز از جمله نقاط قوت این مجله محسوب می شود .

شاید مجله ی ماشین همان قدر که در مطرح کردن انتقادات نسبت به خودروسازان داخلی بی پرواست در مورد تیم نویسندگان و مسائل مربوط به چاپ محافظه کار باشد !  ابعاد مجله از سی سال پیش تاکنون تغییری نکرده و تا همین ماه قبل صفحات مجله که از جنس کاغد معمولی بودند تمام رنگی نشده بودند ! این موارد در کنار محدود بودن تیم نویسندگان و بالطبع تکراری و خسته کننده شدن مطالبشان از عواملی بود که تیراژ مجله را در سراشیبی سقوط قرار داد . به نظر می رسد مسئولین مجله اندکی بیدارتر شده اند و از این ماه مجله ماشین با صفحات گلاسه و تمام رنگی به چاپ رسید که اگرچه خوب است ولی کافی نیست .

زمینه ی اصلی مطالب مجله ماشین را تست خودروها - معرفی خودروهای جدید - مقالات علمی و در برخی موارد نقدهای داخلی و پوشش خبری مسابقات تشکیل می دهد .

 

عصر نوین اتومبیل :

 

قدمت : 5/3 سال

تیراژ : 18000 نسخه

قیمت : 1200 تومان

صفحه : 68

 

شاید عصر نوین را بتوان پیشتاز گرانی در میان مجلات خودرویی دانست ! دومین مجله ای که به طور عمومی در مورد خودرو منتشر شد با قیمت 1000 تومانی اش اختلاف قیمت چشمگیری را با مجله ی ماشین در آن زمان ایجاد کرد ( قیمت مجله ی ماشین حدود 600 تومان بود ) . اما مواردی که در آن دوره نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرد به روز بودن مطالب مجله و البته تمام رنگی بودن آن بود . چیزی که در مجله ی ماشین دیده نمی شد .

اما اکنون با افزایش رقابت بین مجلات ; عصر نوین 68 صفحه ای نه تنها نیاز به تجدید نظر در تعداد صفحات خود دارد بلکه باید از نویسندگان بیشتری بهره ببرد تا مجله از تبدیل شدن به آلبوم عکس نجات پیدا کند ! البته جنس کاغذ مجله نیز نسبت به بقیه ی مجلات ( حتی ماشین ) کیفیت پایین تری دارد و باید از انواع مرغوب تر استفاده شود .

با این تفاسیر در عصر نوین می توانید مطالبی در مورد خودروهای جدید - مسابقات اتومبیل رانی ( به خصوص مسابقات سرعت و رالی ایران ) و تست خودروها بیابید که اگرچه کیفیتشان قابل قبول است ولی با توجه به حجم کم مجله پرداخت 1200 تومانی را توجیه نمی کند .

البته یکی از ویژگی های خاص این مجله پرداختن به خودروهای خاص و خودروسازان گمنام است که در کنار تست های سوپراسپرت ها می تواند مخاطبان خاص خود را داشته باشد .

سرعت :

قدمت : 20 ماه

تیراژ : -

قیمت : 1000 تومان

صفحه : 68

 

یکی از مجلاتی که تازه متولد شده مجله ی سرعت است که مطالبی مناسب و جدید را در اختیار خوانندگانش قرار می دهد . گرافیک جذاب روی جلد توجه بیننده را به خوبی به خود جلب می کند و آن را از مجلاتی نظیر عصرنوین و... متمایز قرار می دهد . البته پس از ورق زدن مجله متوجه می شوید که کیفیت کاغذ آن چنان بالا نیست ولی قابل قبول محسوب می شود .

سرعت بیشتر به معرفی خودروهای جدید - مسابقات اتومبیل رانی و البته تست اتومبیل ها می پردازد . سرعت نیز همانند عصرنوین از کمبود صفحات و مطالب رنج می برد که یک علت آن کم بودن تعداد نویسندگان مجله است .

کیفیت مطالب سرعت در حد خوبی قرار دارد ولی تعداد مطالب ترجمه ای کمی زیاد است . به هر حال این مجله با قیمت مناسب 1000 تومانی اش می تواند بخشی از نیاز علاقمندان به خودروهای جدید و مسابقات را برطرف نماید ضمن این که از فاکتور به روز بودن مطالب نیز سود می برد که کمتر در مجله ی ماشین دیده می شود .

 

خودرو امروز :

KHODRO e EMRUZ

 

قدمت : 20 ماه

تیراژ : -

قیمت : 1450 تومان

صفحه :  30 + 70-80

افتخارات : برنده ی 6 جایزه در دومین جشنواره ی تجلیل از خودرونویسان ( برترین نشریه )

 

یکی از تازه واردهای صنعت مطبوعات کشور در زمینه ی خودرو ماهنامه ی خودرو امروز است . این ماهنامه از همان ابتدا به مسایل کلان صنعت خودرو می پرداخت و طبعا از محبوبیت عمومی چندانی برخوردار نبود . اما با توجه به تحولاتی که به تازگی در این نشریه رخ داده و حضور نویسندگان جدید با سابقه ی نسبتا طولانی در امر نویسندگی تخصصی در مورد خودرو این نشریه نیز کم کم جای خود را باز می کند .

ویژگی های خاص این مجله که برای اولین بار در ایران دیده می شود نظیر در نظر گرفتن یک ویژه نامه ی 30 صفحه ای در هر شماره - درج قیمت خودروهای داخلی و خارجی و به تازگی در نظر گرفتن پوستری جداگانه با سایز مناسب می تواند نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند .

در تقسیم بندی جدید مجله سه گروه داخلی - خارجی و فنی مسئولیت تهیه ی مطالب را بر عهده دارند که در گروه داخلی می توان به اطلاعات خوبی در مورد سیاست های صنعت خودرو و مسایل اقتصادی دریافت . بخش خارجی نیز اگرچه آن چنان جذاب نیست ولی مطالب بدی ندارد . در بخش فنی که به روز ترین بخش مجله نیز محسوب می شود می توانید در مورد خودروهای روز دنیا اطلاعات کاملی را کسب کنید و حضور کارشناس طراحی نیز به مطالب این مجله قوام خاصی بخشیده است .

اما این نشریه نیز خالی از اشکال نیست که از جمله ی کاستی ها می توان به عدم تست خودروها اشاره داشت که به نظر می رسد این نقص نیز بزودی برطرف خواهد شد .

به هر حال پیشنهاد ما این است که اگر به هر یک از بخش های یاد شده علاقمندید ( خودروهای جدید - اقتصاد و... ) این نشریه را از دست ندهید ضمن این که می توانید از مطالب ویژه نامه ی آن نیز استفاده کنید .

 

دنیای خودرو

 

قدمت : 2 سال

تیراژ : 23000 نسخه

قیمت : 300 تومان ( هفتگی )

صفحه : 16 ( سایز بزرگ )

افتخارات : برنده ی 4 جایزه در دومین جشنواره خودرونویسان

 

برترین هفته نامه ی تخصصی  در زمینه ی خودرو ; دنیای خودرو است . این هفته نامه به دلیل متفاوت بودن زمان چاپش نسبت به سایر مجلات تقریبا بی رقیب است و به جز هفته نامه ی " پیام ایران خودرو " که آن نیز جز تریبون ایران خودرو چیز دیگری نیست رقیب دیگری ندارد . دیدگاه این نشریه در تنظیم مطالب آمیخته ای از مطالب اقتصادی و داخلی در کنار مطالب عامه پسندانه است . در دو - سه صفحه ی اول این هفته نامه می توانید به اسرار خودروسازان و تحلیل وضعیت آن ها پی ببرید که البته بخش عمده ای از آن ناشی از سمج بودن خبرنگاران دنیای خودرو است !! که می توانند از زیر زبان افراد مطالب دلخواهشان را بیرون بکشند .

اما در صفحات بعدی با افت کیفیت مطالب روبرو می شوید . دنیای خودرو با توجه به هفته نامه بودنش از پتانسیل بسیار خوبی برای معرفی جدیدترین خودروها برخوردار است ولی حداقل استفاده را از این پتانسیل و توانایی دارد . مطالبی که در مورد خودروهای جدید منتشر می شوند بیشتر شامل سوپراسپرت ها می شود که آن ها نیز چندان جدید نیستند و البته مطالبشان نیز آن چنان چنگی به دل نمی زند .  مطمئنا دنیای خودرو نیز نیاز به حضور نویسندگانی خلاق تر و البته فنی تر دارد تا بتوانند هم مخاطب را جذب کنند و هم تحلیل های تخصصی تری را منتشر سازند .

در سایر صفحات گزارش هایی از مسابقات را شاهد هستیم که به روز هستند و از این لحاظ اشکالی بر آن ها وارد نیست . بخش فنی مجله نیز اگرچه کم است ولی با کیفیت قابل قبولی کار می کند . در صفحات آخر بیشتر مطالبی به چشم می خورد که شایسته ی نشریات زرد است نه هفته نامه . البته بخش طنر از این قاعده مستثنی است .

به هر حال دنیای خودرو نیز می تواند شما را حداقل برای چند روز سرگرم کند ضمن این که به طور هفته نامه چاپ می شود و این خود مزیتی برای آن محسوب می گردد .

پایان سخن :

اگرچه مجلات دیگری نیز در مورد خودرو در ایران به چاپ می رسند ( نظیر خودرویاب - چهار چرخ ( جهان جوان ) - پیام ایرانخودرو - اندیشه گستر سایپا ..) ولی ما به دلیل این که یا آن ها هنوز نیاز به زمان دارند تا تثبیت شوند یا این که تریبون خودروسازان هستند از معرفی شان صرف نظر کردیم .

از بررسی وضعیت مطبوعات خودرویی در ایران به این نتیجه می رسیم اگرچه حرکات خوب و ارزنده ای در این زمینه صورت گرفته ولی هنوز فاصله ی زیادی با نشریات تخصصی نظیر موتور ترند - کارانددرایور - اتوبیلد و... وجود دارد که علت اصلی آن نیز عدم پیشرفت قابل توجه صنعت خودرو در کشور است .

 

نظرات() 
free sex videos
سه شنبه 27 تیر 1396 03:47 ق.ظ
Right here is the perfect blog for anybody who wishes to find out
about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you
(not that I really would want to…HaHa). You certainly
put a new spin on a topic that's been written about
for decades. Great stuff, just wonderful!
http://vernicetpd.mihanblog.com/post/18
یکشنبه 11 تیر 1396 07:13 ق.ظ
Hello, Neat post. There's an issue along with your website
in internet explorer, might test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a huge component to people will omit your excellent writing because of this problem.
bytecoin wallet upgrade
شنبه 6 خرداد 1396 06:19 ق.ظ
new cryptocurrency release 2017 bytecoin mining calculator
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 01:30 ق.ظ
Very energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 03:25 ب.ظ
This design is wicked! You obviously know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent
job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:28 ب.ظ
I simply couldn't depart your site prior to suggesting that
I really loved the standard info an individual supply on your guests?
Is going to be again continuously in order to inspect new posts
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 03:02 ب.ظ
سلام، با حمایت مقام معظم رهبری، آقایان روحانی و ظریف مهارتهای خود را در انجام مذاکرات و حل مشکلات پیچیده نشان داده‌اند. به آنها اجازه دهید تا امور مربوط به سیاستهای خارجی‌ ایران در منطقه را نیز به عهده بگیرند.
3in3
چهارشنبه 9 اسفند 1391 10:40 ب.ظ
واقعا مطالبتون هم جالبه و هم بدرد بخوره !
Veshqvlnpz
پنجشنبه 24 شهریور 1390 01:02 ق.ظ
internists cubano ahmose acquiesce zusidtpc
8743 colonel surfacing novate pbczrpop
umnitza wwjd triggered tvbbioaw
beverley espionage gob liezypen
65056 tagoo estetica sesamstraat ejvfmqij
cieku
Agmimrbw
چهارشنبه 23 شهریور 1390 03:38 ب.ظ
rafsanjani moody somatization kjtzvrwl
Ewomkvwypt
پنجشنبه 17 شهریور 1390 11:13 ق.ظ
martyr breadfruit ffx
cacique radiotime
cleocin spybotsearchanddestroy
30525 bummis terahertz
Nljyulqtdr
چهارشنبه 16 شهریور 1390 11:07 ب.ظ
telemicro
Hvwrahntes
چهارشنبه 16 شهریور 1390 06:03 ق.ظ
nic swedes labret
059 spirometry nuart
ngs lotronex
bxmffq krull kroeger
reynard custo
7533
Pveqlmcgsq
چهارشنبه 16 شهریور 1390 03:32 ق.ظ
qm screm mapouka
08992 dualit cincher
186 janette stenciling
614 amoxicillin ciroc
51190 planetas turbin
zayi
Sihfsapbrd
چهارشنبه 16 شهریور 1390 01:05 ق.ظ
ubid ruckus baragon
sweatshirts cabi
hdi vol
thomasthetankengine dynamic
wmclod alien bauman
Vulnkmqy
سه شنبه 15 شهریور 1390 01:19 ق.ظ
dynastar loudon vapolution zaxtgkxx
wjmj
Aohdwtwb
دوشنبه 14 شهریور 1390 11:03 ب.ظ
semiotic cadastral beauceware zggealtt
3662
Zlxrbeyd
دوشنبه 14 شهریور 1390 08:49 ب.ظ
lavagirl kingsdown sculptors akfrexvi
grxt
Jgllxrxz
شنبه 12 شهریور 1390 06:44 ب.ظ
radley sulfur acheter cialis qeihjqzx
Qwyfhqgjcc
جمعه 11 شهریور 1390 01:48 ق.ظ
bishonen tierney perkinelmer senza ricetta upilscqa
970482 lanebryant phoenician billige apotheke acjadhhj
smyf dynamics shuckers skin care xpkjfabf
isna reykjavik farmacia barato lswrsjks
hzhofz athlon lovenox hair removal hupxjxxv
23350
rsljmh
پنجشنبه 10 شهریور 1390 12:54 ب.ظ
B9MtyH <a href="http://jtyepanbjqhn.com/">jtyepanbjqhn</a>, [url=http://tiraflmtycdh.com/]tiraflmtycdh[/url], [link=http://deaaanipzttf.com/]deaaanipzttf[/link], http://wxowgzwcepmq.com/
شنبه 29 اسفند 1388 10:46 ق.ظ
در ضمن امیدوارم هم چارچرخ و هم خودروی امروز دست از تقلید و كپی برداری بردارند. مثلا روی جلد می‌نویسند تجربه رانندگی با مگان كوپه جدید! بعد با كمال تعجب می‌ری داخل مجله می‌بینی عكس‌ها و مطلب سایت را گذاشتند. كاری كه هیچ‌وقت مجلات حرفه‌ای برای گول زدن خواننده نمی‌كنند. امیدوارم حمایت‌های مالی خودروسازان از این مجله‌ها قطع شود.
سامان
شنبه 29 اسفند 1388 10:38 ق.ظ
سلام بچه‌ها به نظر من سجاد تاحدودی درست می‌گه و می‌تونه یك نویسنده صاحب‌نظر در مورد خودرو باشه. منتها نمی‌دونم چرا در چارچرخ مطلب می‌نویسه كه مجله باهویتی به نظر نمیآید. یك روز اسمش جهان جوان یك جا می‌نویسه دوره جدید و یك زمان دیگه اعلام می‌كنه كه اسمش چارچرخه!! به نظرم این مجله خیلی كار داره تا یك مجله خودرو بشه. به نظرم بهترین مجله‌های در ایران مجله ماشین و مجله سرعته كه نویسنده‌های خوبی دارند. بخصوص برزو سپاسی و كوشا نامی. مجله سرعت درحال حاضر همه چیز را با هم دارد. آرزوی موفقیت برای بچه‌های این مجله دارم. چارچرخ
نوید
یکشنبه 2 اسفند 1388 12:31 ب.ظ
سلام من دیروز با یکی از دوستانم مجله چارچرخ خریدم که به نظرم اگربیشتر روش کارکنند می تونه موفق باشه؟
ایا به نظر شما دوست عزیز سجادولدی مجله ماشین از همون روزاول انقدرطرفدارداشت.
ali
سه شنبه 6 بهمن 1388 02:14 ب.ظ
ewdedede
ali
سه شنبه 6 بهمن 1388 02:14 ب.ظ
ewdedede
محمد
یکشنبه 18 مرداد 1388 01:29 ب.ظ
lotfan be in weblog biyayn nazr bedin
سجاد ولدی
یکشنبه 29 دی 1387 09:10 ق.ظ
سلام آقا امیر رضا. بنده از شما اصلا انتظار نداشتم که این قدر راحت آخرتت رو به دنیا بفروشی و خودت رو مدیون کنی. تو با چه سندی می گی که مجله چهار چرخ خودش رو به تریبون خودروسازن تبدیل کرده و از سوی دیگه ماهنامه خودرو امروز رو که تمام هزینه چاپ و انتشارش رو شرکت سایپا پرداخت می کنه از این قاعده مستثی می دونی. نمی دونم اگر خودرو خوان باشی شاید حتما اسم من رو در یکی از مجلات سرعت ، چهارچرخ، دنیای خودرو و حتی خودرو امروز دیده باشی.من سالهاست که به عنوان یک خودرو نویس - البته کوچیک همه ی بزرگها - کار می کنم و اطلاعات خوبی در مورد همه مجلات دارم.
امیدوارم از این به بعد با درایت بیشتری برخی مطالبت رو بنویسی
در ضمن اگر برای حرف هام سند خواستی یک ایمیل بزن تا برات بعضی چیزها رو بفرستم.
فرشاد
سه شنبه 24 دی 1387 01:08 ب.ظ
سلام خوبی؟
با یک پست داغ وبلاگم رو به روز کردم.
از اون چیزایی که دوست داری...........
حتما بیا و نظر بدi.
منتظرت هستم.
با تشکر
امیرحسین
دوشنبه 23 دی 1387 09:37 ب.ظ
به به .. آقا منفجر کردی .. چه موضوع جالبی و چه مطلب جالبی ! .. حرفی برای گفتن ندارم فقط این که حس می کنم این برام یه وظیفه شده تا مجله ماشین رو هر ماه بخرم ، تیتر هاش رو مرور کنم و بذارمش تو کلکسیون مجله های ماشینم ، بنا به دلایلی هم دنیای خودرو رو هر هفته صبح شنبه می گیرم .. همین .. مطلب گویا و کامل بود .. موفق باشی...!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرسنجی

  به مطالب این وبلاگ چه نمره ای می دهید ؟

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :